לוגו של האוניברסיטה העברית בירושלים

סילבוס

שיטות מחקר איכותניות - 59654
English
הדפסה
 
גרסת PDF
תאריך עדכון אחרון 09-09-2020
נקודות זכות באוניברסיטה העברית: 2

תואר: מוסמך

היחידה האקדמית שאחראית על הקורס: מדיניות ציבורית

סמסטר: סמסטר א'

שפת ההוראה: עברית

קמפוס: הר הצופים

מורה אחראי על הקורס (רכז): ד"ר לימור סמימיאן דרש

דוא"ל של המורה האחראי על הקורס: limor.darash@mail.huji.ac.il

שעות קבלה של רכז הקורס:

מורי הקורס:
ד"ר חדוה אייל,
ד"ר לימור סמימיאן-דרש,
ד"ר הילה שלם בהרד

תאור כללי של הקורס:
הקורס ישלב בין סקירה של שיטות מחקר איכותניות מתקדמות לבין התנסות אישית של הסטודנטים במחקר מסוג זה.
הקורס מורכב מחלקים סינכרוניים וא-סינכרוניים אשר יחדיו מעצבים את כלל התהליך הפדגוגי.

מטרות הקורס:
מטרת הקורס להכיר לעומק את הפרדיגמה החשיבתית העומדת מאחורי הגישה האיכותנית, להקנות ידע, כלים וטכניקות הנדרשים לתכנון ויישום מערך מחקר איכותני מתקדם מתוך הבנת השיטות השונות והתנסות בהן.

תוצרי למידה :
בסיומו של קורס זה, סטודנטים יהיו מסוגלים:

להבין לעומק את כלי המחקר האיכותני ויוכלו לתכנן ולבצע מחקר איכותני באופן מתקדם.

דרישות נוכחות (%):

שיטת ההוראה בקורס: חלקים סינכרוניים וא-סינכרוניים

רשימת נושאים / תכנית הלימודים בקורס:
- פתיחה, היכרות, מבנה הקורס
- נושא המחקר, שאלות המחקר
- ראיונות – פורמט, סוגי שאלות, דילמות
- ראיונות – הכנה להתנסות
- ראיונות – ביצוע
- תצפיות
- תצפיות - המשך
- תצפית – התנסות
- ניתוח וכתיבה
- ניתוח וכתיבה - המשך
- ניתוח וכתיבה - המשך
- מהשדה לספרות
- סיום וסיכום

חומר חובה לקריאה:
רשימת קריאה מדויקת תינתן בשיעור הראשון.

ראיונות:

ג'וסלסון, ר'. (2015). "תכנון הראיון" (פרק 3). בתוך ר' ג'וסלסון, (תרגום ע' ליבליך). כיצד לראיין למחקר איכותני: גישה התייחסותית, (עמ' 63-76). תל אביב: מופ"ת.
ג'וסלסון, ר'. (2015). "פתיחת הראיון" (פרק 4). בתוך ר' ג'וסלסון, (תרגום ע' ליבליך). כיצד לראיין למחקר איכותני: גישה התייחסותית, (עמ' 77-97). תל אביב: מופ"ת.
ג'וסלסון, ר'. (2015). "עשי ואל תעשי בראיון" (פרק 9). בתוך ר' ג'וסלסון, (תרגום ע' ליבליך). כיצד לראיין למחקר איכותני: גישה התייחסותית, (עמ' 155-168). תל אביב: מופ"ת.
ג'וסלסון, ר'. (2015). "אחרי הראיון" (פרק 10). בתוך ר' ג'וסלסון, (תרגום ע' ליבליך). כיצד לראיין למחקר איכותני: גישה התייחסותית, (עמ' 169-174). תל אביב: מופ"ת.
סמימיאן דרש, ל'. (2006). "אלימות שליטה והנאה: היצירה הגופנית המחודשת". סוציולוגיה ישראלית, ח(1): 113-138.
קרומר-נבו, מ'. (2006). "נשים בעוני: סיפורי חיים: מגדר, כאב, התנגדות". פתח דבר, (עמ' 9-25), סדרת מגדרים, הוצאת הקיבוץ המאוחד.
ראיון איכותני – כיצד הוא צריך להיעשות? https://youtu.be/eNMTJTnrTQQ
ראיון איכותני – כיצד הוא לא צריך להיעשות? https://youtu.be/U4UKwd0KExc

תצפיות:

Boostrom, R. (1994). "Learning to pay attention". Qualitative studies in education, 7(1), 51-64.‏
Herzog, H. (2005). "On home turf: Interview location and its social meaning". Qualitative Sociology 28, 25-47.
Josselson, R. (2004). "The hermeneutics of faith and the hermeneutics of suspicion". Narrative Inquiry, 14(1), 1-28.

Josselson, R. (2013). "The empathic attitude of listening". In Interviewing for qualitative inquiry: A relational approach, (pp. 80-101). New York, NY: Guilford Publications.

Josselson, R. (2013). "Dos and don’ts of interviewing". In Interviewing for qualitative inquiry: A relational approach, (pp. 156-174). New York, NY: Guilford Publications.

Moeran, B. (2009). "From participant observation to observant participation". In S. Ybema, D. Yanow, H. Wels, and F. Kamsteeg (eds.). Organizational ethnography: Studying the complexities of everyday life, (pp. 139-155). LA: Sage.
אלפרט, ב. (2016). "כתיבה במחקר איכותני". בתוך נ' צבר- בן יהושע (עורכת). מסורות וזרמים במחקר האיכותני, (עמ' 236-262). תל אביב: מכון מופ"ת.
הנדלמן, ד' וכץ, א'. (1998). "טקסים ממלכתיים במדינת ישראל: יום הזיכרון ויום העצמאות". בתוך מ' אדר- בוניס (עורכת). מבוא לאנתרופולוגיה: מקראה, (עמ' 329-358). רעננה: האוניברסיטה הפתוחה.

ליבליך, ע', תובל-משיח, ר' וזילבר, ת'. (2010). "בין השלם לחלקיו ובין תוכן לצורה". בתוך ל' קסן, ומ' קורמר-נבו (עורכות). ניתוח נתונים במחקר איכותני, (עמ' 21-42). באר שבע: אוניברסיטת בן-גוריון.
מוצפי-האלר, פ'. (2012). "בקופסאות הבטון: נשים מזרחיות בפריפריה הישראלית". ירושלים: הוצאת מאגנס.



חומר לקריאה נוספת:
Goldstein, K. (2002). "Getting in the door: Sampling and completing elite interviews". PS: Political Science and Politics, 35(4), 669-672.
LaRossa, R. (2012). "Writing and reviewing manuscripts in the multidimensional world of qualitative research". Journal of Marriage and Family, 74(4), 643-659.
Markham, A. (2012). "Fabrication as ethical practice: Qualitative inquiry in ambiguous internet contexts". Information, Communication & Society, 15(3), 334-353.
McLellan, E., MacQueen, K.M. and Neidig, J.L. (2003). "Beyond the qualitative interview: Data preparation and transcription". Field methods, 15(1), 63-84.
Mikecz, R. (2012). "Interviewing elites: Addressing methodological issues". Qualitative inquiry, 18(6), 482-493.
Postill, J. and Pink, S. (2012). "Social media ethnography: The digital researcher in a messy web". Media International Australia, 145(1), 123-134.
Sanjek, R. and Tratner, S.W. (eds.). (2016). eFieldnotes: The makings of anthropology in the digital world. Philadelphia, PA: University of Pennsylvania Press.

הערכת הקורס - הרכב הציון הסופי :
מבחן מסכם בכתב/בחינה בעל פה 0 %
הרצאה0 %
השתתפות 0 %
הגשת עבודה 45 %
הגשת תרגילים 55 %
הגשת דו"חות 0 %
פרויקט מחקר 0 %
בחנים 0 %
אחר 0 %
נושא

מידע נוסף / הערות:
 
אם הינך זקוק/ה להתאמות מיוחדות בשל לקות מתועדת כלשהי עמה את/ה מתמודד/ת, אנא פנה/י ליחידה לאבחון לקויות למידה או ליחידת הנגישות בהקדם האפשרי לקבלת מידע וייעוץ אודות זכאותך להתאמות על סמך תעוד מתאים.
למידע נוסף אנא בקר/י באתר דיקנט הסטודנטים.
הדפסה