לוגו של האוניברסיטה העברית בירושלים

סילבוס

שיטות מחקר כמותיות - 3321
English
הדפסה
 
גרסת PDF
תאריך עדכון אחרון 17-02-2023
נקודות זכות באוניברסיטה העברית: 2

תואר: בוגר

היחידה האקדמית שאחראית על הקורס: עבודה סוציאלית

סמסטר: סמסטר ב'

שפת ההוראה: עברית

קמפוס: הר הצופים

מורה אחראי על הקורס (רכז): ד"ר ענת טלמון

דוא"ל של המורה האחראי על הקורס: atalmon@mail.huji.ac.il

שעות קבלה של רכז הקורס: בתיאום

מורי הקורס:
ד"ר ענת טלמון

תאור כללי של הקורס:
השיעור עוסק במושגי יסוד בשיטות מחקר במדעי החברה, ובעיקר באותם מושגים הרלוונטיים לעבודה סוציאלית.



מטרות הקורס:
לקורס שתי מטרות: האחת, להקנות ידע בסיסי בשיטות מחקר המקובלות בתחום מדעי החברה והשנייה להקנות כלים בסיסיים לתכנון וביצוע מחקר.

תוצרי למידה :
בסיומו של קורס זה, סטודנטים יהיו מסוגלים:

- הסטודנטים יוכלו לקרוא מחקרים שמתפרסמים בכתבי עת מדעיים, להבין את המרכיבים והשלבים של מחקרים אלה, ולהעריך את איכותם וטיבם.
- הסטודנטים ידעו להתאים את שיטות המחקר שילמדו לבעיות ושאלות מחקר שונות.
- הסטודנטים ידעו להשתמש במיומנויות בסיסיות של מחקר על מנת לתכנן באופן עצמאי מחקר מצומצם בעצמם.

דרישות נוכחות (%):
נדרשת נוכחות מלאה בשיעורים

שיטת ההוראה בקורס: הרצאה פרונטלית

רשימת נושאים / תכנית הלימודים בקורס:
1 פתיחה ומבוא למחקר בעבודה סוציאלית: שאלות והשערות מחקר
2 משתני המחקר ומדידה 1 –-תפקיד המשתנה
3 משתני המחקר ומדידה 2 - סולמות מדידה
4 משתני המחקר ומדידה 3 - הגדרה שמית והגדרה תפעולית
5 מהימנות כלי המדידה
6 תוקף כלי המדידה
7 מדגם ואוכלוסייה 1
8 מדגם ואוכלוסייה 2
9 מערכי מחקר 1
10 מערכי מחקר 2
11 מערכי מחקר 3
12 שיטות לאיסוף נתונים
13 אתיקה במחקר וסיכום הקורס



חומר חובה לקריאה:
הפריטים ברשימת הקריאה מהווים קריאת רשות.

לתלמידים המתקשים לעקוב אחרי חומר הקורס, וגם לתלמידים המעוניינים להרחיב את היריעה מעבר לשיעור, מומלץ להיעזר ברשימת הקריאה.

התלמידים מוזמנים לפנות אל המרצה לשם הפנייה מפורטת לפרקים הרלוונטיים לנושאים השונים.

חומר לקריאה נוספת:
בייט-מרום, ר. (1986). שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו. תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה.
בייט-מרום, ר. וספורטה, ק. (2005). שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו (מהדורה שניה). יחידה 2: הניסוי. תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה.
בייט-מרום, ר. וספורטה, ק. (2005). שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו (מהדורה שניה). יחידה 2: הסקר. תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה. (עמוד 12-31)

Grinnell, R. & Unrau, Y. A. (2014). Social work research and evaluation: Foundation of evidence-based practice (7thedition). NY: Oxford University Press.
Rubin, A. & Babbie, E. (2008). Research methods for social work (6th edition.). Belmont. CA: Wadsworth/Thomson Learning.
Shaw, I., & Briar-Lawson, W., & Orme, K., & Ruckeschel, R. (2010). The SAGE handbook of social work research. London: Sage.

הערכת הקורס - הרכב הציון הסופי :
מבחן מסכם בכתב/בחינה בעל פה 65 %
הרצאה0 %
השתתפות 0 %
הגשת עבודה 0 %
הגשת תרגילים 35 %
הגשת דו"חות 0 %
פרויקט מחקר 0 %
בחנים 0 %
אחר 0 %
תרגילי בונוס

מידע נוסף / הערות:
המידע באתר זה, על כל מרכיביו ניתן לשינוי על ידי המרצה. פרטים נוספים יופיעו באתר הקורס.
 
אם הינך זקוק/ה להתאמות מיוחדות בשל לקות מתועדת כלשהי עמה את/ה מתמודד/ת, אנא פנה/י ליחידה לאבחון לקויות למידה או ליחידת הנגישות בהקדם האפשרי לקבלת מידע וייעוץ אודות זכאותך להתאמות על סמך תעוד מתאים.
למידע נוסף אנא בקר/י באתר דיקנט הסטודנטים.
הדפסה