לוגו של האוניברסיטה העברית בירושלים

סילבוס

פסיכולוגיה: מושגי יסוד - 3106
English
הדפסה
 
גרסת PDF
תאריך עדכון אחרון 15-08-2023
נקודות זכות באוניברסיטה העברית: 2

תואר: בוגר

היחידה האקדמית שאחראית על הקורס: עבודה סוציאלית

סמסטר: סמסטר א'

שפת ההוראה: עברית

קמפוס: הר הצופים

מורה אחראי על הקורס (רכז): ד"ר צילי ניר

דוא"ל של המורה האחראי על הקורס: zili.nir@mail.huji.ac.il

שעות קבלה של רכז הקורס: לפני או אחרי השיעור בתיאום מראש

מורי הקורס:
ד"ר צילי ניר

תאור כללי של הקורס:
בקורס נסקור מושגי יסוד בתחום הפסיכולוגיה על פי הגישות המרכזיות: התנהגותית, ביולוגית, קוגניטיבית ורגשית. נכיר גם גישות עכשוויות לאבחון וטיפול פסיכולוגי ונתייחס לקשר ההדוק של הפסיכולוגיה לעולם העבודה הסוציאלית.

מטרות הקורס:
הקורס יציג תיאוריות מרכזיות, שיטות מחקר ויסקור מחקרים מרכזיים בפסיכולוגיה. מושגי היסוד יוצגו תוך שימת דגש על חשיבה ביקורתית והדגשת ההיבטים היישומיים של המחקר והתיאוריה בהבנת מצבים מעולם הפרקטיקה בעבודה סוציאלית.

תוצרי למידה :
בסיומו של קורס זה, סטודנטים יהיו מסוגלים:

תוצרי למידה:
1.תוכלו להסביר, לתת דוגמאות ולזהות מושגי יסוד בפסיכולוגיה בתוך תיאורי מקרה.
2.בהינתן תיאור של מצב פסיכולוגי לפי אחד או שני היבטים (הרגשי, הפיזיולוגי, הקוגניטיבי וההתנהגותי), תדעו לקשור בינו לבין אותם היבטים שלא תוארו ואשר קשורים לאותו מצב פסיכולוגי.
3.בהינתן תמליל של קטע משיחה טיפולית, תדעו לזהות את הגישה לפיה עובד.ת המטפל.ת.

דרישות נוכחות (%):
נוכחות חובה

שיטת ההוראה בקורס: הרצאות, חומרי קריאה, תיאורי מקרה, בחנים ותרגילי בית

רשימת נושאים / תכנית הלימודים בקורס:
1.פתיחה ומבוא
2.למידה והתנהגות
3.מערכת העצבים, המוח וזיכרון
4.קוגניציה ואינטליגנציה (מגבלה שכלית התפתחותית ומחוננות)
5.רגשות ואישיות
6.פסיכופתולוגיה
7.טיפול פסיכולוגי



חומר חובה לקריאה:
גריג, ר. ג., זימברדו, פ. ג. (2010). מבוא לפסיכולוגיה . רעננה: בית ההוצאה לאור של האוניברסיטה הפתוחה.

חומרי קריאה לפי נושאים:
למידה והתנהגות
•גריג, ר.ג., זימברדו, פ.ג. (2010). מבוא לפסיכולוגיה. פרק 6 (עמ' 263-277, 283-297). האוניברסיטה הפתוחה.
•סלייטר., ל. (2005). לפתוח את התיבה של סקינר. פרק 1 (עמ' 13-23). אריה ניר הוצאה לאור.

המח ומערכת העצבים
•גריג, ר.ג., זימברדו, פ.ג. (2010). מבוא לפסיכולוגיה. פרק 3 (עמ' 106-109, 123-127, 127-141). האוניברסיטה הפתוחה.
זיכרון
•גריג, ר.ג., זימברדו, פ.ג. (2010). מבוא לפסיכולוגיה. פרק 7 (עמ' 317-334, 357-361). האוניברסיטה הפתוחה.
•סלייטר., ל. (2005). לפתוח את התיבה של סקינר. פרק 9 (עמ' 211-216). אריה ניר הוצאה לאור.
קוגניציה
•סלייטר., ל. (2005). לפתוח את התיבה של סקינר. פרק 5 (עמ' 124-126). אריה ניר הוצאה לאור.
•הוזמי. ב. ועמינדב, ח. (2022). מוגבלות שכלית התפתחותית – הגדרה, אטיולוגיה, סיווג ודרכי אבחון. בתוך מרגלית, מ. ואל-יגון, מ. (עורכות). מוגבלות שכלית התפתחותית: תיאוריה, מחקר והשלכות יישומיות . קרן שלם.
רגשות ואישיות
•גריג, ר.ג., זימברדו, פ.ג. (2010). מבוא לפסיכולוגיה. פרק 12 (עמ' 611-628). האוניברסיטה הפתוחה.

פסיכופתולוגיה ופסיכותרפיה
•ואן דר קולק, ב. (2021). נרשם בגוף: מוח, נפש וגוף בריפוי בטראומה. פרק 4 (עמ' 71-98,) פרק 13 (265-277). פרדס הוצאה לאור.



חומר לקריאה נוספת:

מרכיבי הציון הסופי :
מבחן מסכם בכתב/ מבחן בית / בחינה בעל פה % 80
מטלות הגשה במהלך הסמסטר: תרגילים / עבודות / מבדקים / דוחות / פורום / סימולציה ואחרות % 20

מידע נוסף / הערות:
משימות ותרגילים
•ארבעה בחנים במודול (3 נקודות לכל בוחן) סה"כ 12 נקודות
•פעמיים במהלך סמסטר – הגשה של מושג או תיאוריה שנלמדו במהלך הקורס ולקשר אותו להתרשמות העולה מהאדם אותו אתם מלווים במעורבות החברתית בשנה א'. (4 נקודות להגשה ,סה"כ 8 נקודות)- היקף : עד 200 מילים.
•מבחן סופי (80%)
 
אם הינך זקוק/ה להתאמות מיוחדות בשל לקות מתועדת כלשהי עמה את/ה מתמודד/ת, אנא פנה/י ליחידה לאבחון לקויות למידה או ליחידת הנגישות בהקדם האפשרי לקבלת מידע וייעוץ אודות זכאותך להתאמות על סמך תעוד מתאים.
למידע נוסף אנא בקר/י באתר דיקנט הסטודנטים.
הדפסה