לוגו של האוניברסיטה העברית בירושלים

סילבוס

קריאת טקסטים בתורות הספרות במאה ה - 20 - 10655
English
הדפסה
 
גרסת PDF
תאריך עדכון אחרון 19-08-2019
נקודות זכות באוניברסיטה העברית: 2

תואר: בוגר

היחידה האקדמית שאחראית על הקורס: ביה"ס לספרויות עתיקות וחדשות

סמסטר: סמסטר ב'

שפת ההוראה: עברית

קמפוס: הר הצופים

מורה אחראי על הקורס (רכז): אסיף רחמים

דוא"ל של המורה האחראי על הקורס: asif.rahamim@mail.huji.ac.il

שעות קבלה של רכז הקורס: בתאום מראש

מורי הקורס:
גב יפעת שחם
מר אסיף רחמים
גב טליה אבו

תאור כללי של הקורס:
תרגיל חובה לתלמידי/ות החוגים לספרות. קריאה צמודה של טקסטים תאורטיים מתוך האסכולות הנלמדות בשיעור של פרופסור יואב רינון, וכן של טקסטים ספרותיים רלוונטיים.

מטרות הקורס:
ללוות את השיעור תוך מתן אפשרות לקריאה צמודה יותר בטקסטים, הבהרת מושגים ושאלות ודיון מעמיק בסוגיות העולות מן התאוריות ואופן יישומן. אנחנו נעמיק בנקודות מרכזיות מהשיעור ונקרא יחד טקסטים רלוונטיים שיחדדו אותן, הן טקסטים תאורטיים והן ספרותיים.

תוצרי למידה :
בסיומו של קורס זה, סטודנטים יהיו מסוגלים:

לנתח ולהבין התפתחויות מרכזיות בתאוריה ספרותית של המאה ה-20; לחשוב באופן ביקורתי על תאוריה ועל ספרות; לכתוב על תפיסות תאורטיות ביחס ליצירות ספרות.

דרישות נוכחות (%):
100

שיטת ההוראה בקורס: קריאה מקדימה, קריאה בשיעור, כתיבת תגובות לקראת השיעור

רשימת נושאים / תכנית הלימודים בקורס:
פורמליזם רוסי, ביקורת חדשה, סטרוקטורליזם, פוסט-סטרוקטורליזם, פוקו, בחטין, פסיכואנליזה, פמיניזם, פוסט-קולוניאליזם, ניו-היסטוריציזם

חומר חובה לקריאה:
1. פתיחה, ביקורת חדשה ופורמליזם רוסי
o Victor Shklovsky. “Art as Technique,” in David Lodge (ed.) Modern Criticism and Theory: A Reader, London: Longmans, 1988, pp. 16-30.
o W.K Wimsatt. "The Intentional Fallacy", in The Verbal Icon: Studies in the Meaning of Poetry, Lexington: University of Kentucky Press, 1954.
o חוליו קורטאסר. "הוראות לעלייה במדרגות", בתוך: שמיים אחרים (תרגום: טל ניצן), תל-אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2006.

2. סטרוקטורליזם I: פרדינן דה-סוסר
o פרדיננד דה סוסיר, קורס בבלשנות כללית (תרגום: אבנר להב), תל אביב: רלסינג, 2005, עמ' 44-55, 63-73, 117-133.
o Vladimir Propp. The Morphology of the Folktale (translated by Laurence Scott), Austin: University of Texas Press, 1968.

3. סטרוקטורליזם II: יאקובסון; ניתוח סטרוקטורליסטי
o רומן יאקובסון. "שני הצדדים של הלשון ושני טיפוסים של הפרעות אפאזיות", בתוך: סמיוטיקה בלשנות פואטיקה: מבחר מאמרים, (ערכו: איתמר אבן-זהר וגדעון טורי), תל-אביב: הקיבוץ המאוחד, תשמ"ו עמ' 167-184.
o איטאלו קאלווינו. הערים הסמויות מעין, (תרגום: גאיו שילוני), תל-אביב: ספריית פועלים, 2012 (1972). עמ': 15, 17, 18, 20, 34, 45, 47, 51, 65, 79, 81, 87-8, 122.

4. סטרוקטורליזם III: "מיתולוגיות" לבארת
o רולאן בארת. מיתולוגיות, (תרגום: עידו בסוק), תל-אביב: הוצאת בבל, 1998. עמ': 60-63 (נישואים), 95-98 (יין וחלב), 235-276 (המיתוס היום – כולל עשרה עמודים שאין צורך לקרוא לשיעור של ד"ר גולדברג).

5. ד-קונסטרוקציה: "בית-המרקחת של אפלטון" לדרידה
o ז'ק דרידה. בית המרקחת של אפלטון, (תרגום: מוקי רון) תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2002. עמ' 7-80.

6. ד-קונסטרוקציה II
o Jacques Derrida. "A Letter to a Japanese Friend", in: A Derrida Reader: Between the Blinds. New-York: Columbia University Press, 1991, pages 269-277.

7. פוסט-סטרוקטורליזם
o Roland Barthes. "From Work to Text in Textual Strategies: Perspectives in Poststructuralist Criticism (ed. Josue V. Harari) Ithaca, NY: Cornell UP, 1979 pp. 73-81

o רולאן בארת. מות המחבר, (תרגום: דרור משעני), תל אביב: הוצאת רסלינג, 2005.

o חורחה לואיס בורחס. "פייר מנאר, מחבר דון קיחוטה", בתוך: בדיונות (תרגום: יורם ברונובסקי), תל-אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2008. עמ' 41-50.

8. פוקו והשיח
o מישל פוקו. סדר השיח, (תרגום: נעם ברוך), תל-אביב: הוצאת בבל, 2005.
o דרור משעני. "בפעם האחרונה שהסטרוקטורות ירדו לרחוב", אחרית הדבר למות המחבר (ר.בארת) ומהו מחבר? (מ.פוקו), תל-אביב, הוצאת רסלינג, 2005.

9. פרויד והפסיכואנליזה
o זיגמונד פרויד. "קטע מתוך אנליזה של היסטריה", בתוך: פרויד ודורה (עריכה: עמנואל ברמן). תל-אביב: עם עובד, 1993.

10.טראומה
o Hiroshima, mon amour (Alain Resnais, Marguerite Duras), 1959.
o Cathy Caruth. "Literature and the Enactment of Memory", in: Unclaimed Experience: Trauma, Narrative and History. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1996. pages 25-56.

11. תיאוריות פמיניסטיות
o Virginia Woolf. A Room of One's Own, New-York and London: Harcourt Brace & Company, 1991 (1929), pp. 44-61.
o ג'ודית' באטלר. קטע מתוך: צרות של מגדר, מכאן, כרך 2, 2000: 202-219.
o יונה וולך. "תותים", "כשתבוא", "עברית", בתוך: תת-ההכרה נפתחת כמו מניפה, תל-אביב: הקיבוץ המאוחד, תשנ"ב.

12. פוסט-קולוניאליזם
o טוני מוריסון. "עניינים" שחורים", בתוך: משחקים באפלה, תל-אביב: הקיבוץ המאוחד, 1997. עמ' 17-41.
o אלמוג בהר. "אנא מן אל-יהוד", בתוך: אנא מן אל-יהוד, תל-אביב: הוצאת בבל, 2008.

13. ניו-היסטוריציזם
- Shakespearean Negotiations Greenblatt (מהשיעור של עמוס)
- קטעים מתוך: W, או זיכרון הילדות ז'ורז' פרק

חומר לקריאה נוספת:
לא רלוונטי

הערכת הקורס - הרכב הציון הסופי :
מבחן מסכם בכתב/בחינה בעל פה 70 %
הרצאה0 %
השתתפות 0 %
הגשת עבודה 0 %
הגשת תרגילים 0 %
הגשת דו"חות 30 %
פרויקט מחקר 0 %
בחנים 0 %
אחר 0 %

מידע נוסף / הערות:
לאורך הקורס יש להגיש חמישה דו"חות קריאה לפני השיעור, בעזרת שאלה מנחה. ההגשה הינה חובה. כל דו"ח קריאה יזכה אתכם/ן בשש נקודות.
עבודת סוף קורס: 70% מהציון
 
אם הינך זקוק/ה להתאמות מיוחדות בשל לקות מתועדת כלשהי עמה את/ה מתמודד/ת, אנא פנה/י ליחידה לאבחון לקויות למידה או ליחידת הנגישות בהקדם האפשרי לקבלת מידע וייעוץ אודות זכאותך להתאמות על סמך תעוד מתאים.
למידע נוסף אנא בקר/י באתר דיקנט הסטודנטים.
הדפסה