לוגו של האוניברסיטה העברית בירושלים

סילבוס

מבוא ללמידה ולהוראת תרבות יהודית-ישראלית במערכת החינוך הממלכתית - 10103
English
הדפסה
 
גרסת PDF
תאריך עדכון אחרון 28-09-2022
נקודות זכות באוניברסיטה העברית: 3

תואר: בוגר

היחידה האקדמית שאחראית על הקורס: תכנית "רביבים"

סמסטר: סמסטר ב'

שפת ההוראה: עברית

קמפוס: הר הצופים

מורה אחראי על הקורס (רכז): מרב בנימין-אקסלרוד

דוא"ל של המורה האחראי על הקורס: merav.binyamin@mail.huji.ac.il

שעות קבלה של רכז הקורס: ימי ראשון, 10:30-11:30

מורי הקורס:
גב מרב בנימין אקסלרוד

תאור כללי של הקורס:
א. היכרות עם אבני היסוד של השיטה הדידקטית הנלמדת בסדנה (ניסוח שאלת מרכזית, בניית פעולת דריכה, בחירת מקורות, בניית דיון, יצירת ביצועי הבנה, ניהול שיעור) ותרגול דרך יישום בסדנה ובעבודה המעשית.
ב. היכרות עם תכנית הלימודים בתרבות יהודית ישראלית בחינוך הממלכתי, ותרגול בניית שיעורים בהתאם לנושאים מרכזיים בתכנית הלימודים.
ג. עיסוק בשאלות, בדילמות ובקונפליקטים העולים בשיעורי תרבות יהודית ישראלית על בסיס דיון תיאורטי ודיון פרקטי מתוך לימוד עמיתים והעלאת מקרי מבחן.

מטרות הקורס:
א. הקניית כלים וידע הרלוונטיים להוראת תרבות יהודית ישראלית בחטיבת הביניים ובעל יסודי.
ב. תרגול הכלים המרכזיים בבניית שיעורי תרבות יהודית ישראלית ובהעברת שיעורים בכיתה.
ג. גיבוש זהות מקצועית ופיתוח עמדות אישיות ראשוניות ביחס למטרות וליישום של אתגר הוראת תרבות יהודית ישראלית בבית הספר הממלכתי.

תוצרי למידה :
בסיומו של קורס זה, סטודנטים יהיו מסוגלים:

א. מערכי שיעור בתרבות יהודית ישראלית בהתאם לכלים הנלמדים בסדנה בדגש על למידה מכוונת להבנה.
ב. מאגר שיתופי של מערכי שיעור מבוססי עקרונות הסדנה (שאלת מוקד, שימוש מושכל במקורות, בניית דיון, ביצועי הבנה, משימות לימודיות).
ג. העמקה וחשיבה על המוטיבציה ללמד וללמוד תרבות יהודית ישראלית במסגרת בית הספר הממלכתי.

דרישות נוכחות (%):
· השתתפות פעילה במפגשי הסדנה.
· הגשת משימות שוטפות לאורך השנה
· הצגת פרזנטציה אחת בסדנה (לימוד עמיתים)

שיטת ההוראה בקורס: א. מפגשי סדנה: הרצאות, עבודה בקבוצות, דיונים במליאה על בסיס קריאה מקדימה/ עבודה בקבוצות/ עבודה עצמית/ תצפיות.
ב. פרזנטציות בסדנה: הצגת סיטואציה משיעור והצגת מערך שיעור/ העברת שיעור, העברת וקבלת משוב עמיתים.

רשימת נושאים / תכנית הלימודים בקורס:
מפגש
נושא
קריאת חובה
מיומנויות בהוראה

12/3/2023
זהות , תרבות ויהדות -מבוא והיכרות
דיון בטקסטים "גבות שמאי" ו"מחלוקת לשם שמיים"
תקנת הקבע על תרבות יהודית-ישראלית

פתיחה והיכרות
זהות אישית

19/3/2023
היכרות עם הסילבוס של המקצוע
סילבוס כיתות החט"ב (ז, ח , ט)
נושאי הליבה
סילבוסים וספרי לימוד

26/3/2023
מציאת שאלה מרכזית בשיעור
סיפור תלמודי "רבי אלעזר והמכוער"
מטקסט לנושא : מציאת נושא/שאלת מוקד

16/4/2023
מציאות מקורות ועבודה עם מקורות אקלקטיים
אלו ואלו – הלל ושמאי
עבודה עם ספריא, בניית בית מדרש


איתור מקורות, מציאת ציר מחבר

30/4/2023
איך מפצחים טקסט?
עבודה עם טקסטים שהסטודנטים יביאו
הנגשת טקסט

7/5/2023
בניית דיון ובניית משימות לימודיות והערכה
"מים לשניים" ופרשנויות
בנייה וניהול של דיון, עבודה עצמית, הערכה

14/5/2023
ציר הזמן, הבנת הקשר, מושגי יסוד
המשנה "משה קיבל תורה מסיני"
ציר זמן
מבוא למשנה
הוראה עם הקשר

21/5/2023
רלוונטיות וחיבור:
מעגלי שייכות
לקראת שבועות: מעגל המשפחה וגיור.
הסרט "מרכבה ירוקה"
רלוונטיות

28/5/2023
ניהול שיעור תרבות יהודית ישראלית:
מבנה שיעור, טקסיות, פתיחה וסיכום
הדגמה מתוך החוברת "להיות אדם" לכיתה ט'
ניהול שיעור

4/6/2023
ניהול שיעור תרבות יהודית ישראלית:
שימוש בלוח, כתיבה וסיכום, התמודדיות בכיתה
הדגמה מתוך החוברת "שונים ומשנים את העולם" לכיתה ח'
ניהול שיעור

11/6/2023
הוראת עמיתים ומשוב
העברת קטע מתוך שיעור תרבות יהודית ישראלית
הוראה, מישוב

18/6/2023
הוראת עמיתים ומשוב
העברת קטע מתוך שיעור תרבות יהודית ישראלית
הוראה, מישוב

25/6/2023
מפגש סיום - ארגז הכלים שלי
בשביל הזה/ אמיר גלבוע





חומר חובה לקריאה:
מופיע ברשימת הנושאים.

חומר לקריאה נוספת:

מרכיבי הציון הסופי :

מידע נוסף / הערות:
 
אם הינך זקוק/ה להתאמות מיוחדות בשל לקות מתועדת כלשהי עמה את/ה מתמודד/ת, אנא פנה/י ליחידה לאבחון לקויות למידה או ליחידת הנגישות בהקדם האפשרי לקבלת מידע וייעוץ אודות זכאותך להתאמות על סמך תעוד מתאים.
למידע נוסף אנא בקר/י באתר דיקנט הסטודנטים.
הדפסה